הפרוייקטים של הסדנא הם פרי יוזמתם של אזרחיות ואזרחים מן השורה, לא בהכרח בעלי רקע טכנולוגי, שהגיעו עם רעיון וחזון. הן תורמות מזמנן משבוע לשבוע על מנת לממש אותו ולהוביל פרוייקט להנגשת מידע ציבורי. המתנדבים בפרוייקטים מגיעים מרקעים שונים – מפתחות תוכנה ומנתחי נתונים, מעצבות, כותבים, כלכלניות, עורכי דין ופשוט אנשים שאוהבים לנבור בערמות של נתונים ולחפש אי סדרים במנהל, דילים פוליטיים, ולא עלינו שחיתויות.

רוצים להתנדב ולא יודעים לכתוב קוד?  ראו משימות תוכן ועיצוב למטה.

איך מתנהלים הפרוייקטים בסדנא?

כל פרוייקט מתנהל כצוות עצמאי שבראשו מוביל הפרוייקט. הקוד של הפרוייקטים פתוח ונמצא בגיטהאב. שם מתנהלות גם המשימות. כל מוביל, יחד עם הצוות שלו קובע את המשימות והתיעדופים.

מה קורה במפגשי הפיתוח?

פעם בשבוע כל הצוותים נפגשים לערב של עבודה משותפת, בתל אביב בימי שני בקמפוס גוגל (יגאל אלון 98, בניין אלקטרה, קומה 34), מרחק הליכה מרכבת השלום. ודאו שיש לכם אפשרות להגיע על בסיס שבועי.

מה נדרש מהמתנדבים?

אם אתם רוצים שהעשייה שלכם תהיה משמעותית, הדבר החשוב ביותר הוא התמדה, ומחוייבות להקדיש לסדנא ערב אחד בשבוע לפחות למשך שנה. כמו בכל פרוייקט תוכנה, לוקח זמן להיכנס לקוד – גם הזמן שלכם וגם הזמן של חברי הצוות שמשקיעים בחפיפה שלכם. וכמו בכל מקום חדש לוקח זמן להבין מה עושים ולאן הולכים.

אולי בשונה ממקומות אחרים, העבודה בסדנא מבוססת על יוזמה אישית. רוב הזמן לא יגידו לכם פה מה לעשות, והמשימות לא תמיד יהיו מוגדרות היטב. תבחרו לבד איזה באג בא לכם לפתור ואיזה פיצ’ר לפתח. לא תמיד יהיה חבר צוות שיוכל לשבת איתכם ולהסביר, ואת הרוב תצטרכו ללמוד לבד. לכן מומלץ להגיע עם נסיון פרקטי, כדי שיהיה איזון טוב בין מאתגר, מעניין ובר-ביצוע, ושתוכלו באמת להנות מהעשייה.

באילו טכנולוגיות אנחנו משתמשות?

כל הפרוייקטים שלנו הם אפליקציות ווב, הכתובים ב:

  • Python
  • Java Script – Angular, Backbone
  • Android + iOS
  • React

אילו פרוייקטים מחפשים מתנדבים? ואיך אני בוחרת?

לפרוייקטים יכולת מוגבלת לקלוט מתנדבים (כי מישהו צריך גם לנהל אותם), והצרכים שלהם יכולים להשתנות כל שבוע. כרגע:

מפתח התקציב – משכתב את כל בסיס הקוד שלו עם עיצוב חדש, מחפשים מומחי Python ומי שבקטע של Angular  –  כאן הקוד והמשימות של הפרוייקט

כנסת פתוחה – מפתחי Python, אנשי UX ופרונטאנד לגרסה החדשה של האתר

Anyway – מפתחי Python לעבודה עם Flask, מפתחי JavaScript לעבודה ב-Backbone, וגם מפתחי מובייל לאנדרואיד או iOS

מעירים – מפתחי React

DevOps – ממש צריכים עזרה של devops מנוסה

Data Scientists – יש שלל משימות בניתוח נתוני תחבורה ציבורית, נתוני תקציב המדינה, וגם משימות NLP לניתוח פרוטוקולים של ועדות הכנסת. חוץ מזה, יש לנו המון דאטה מעניין שמחכה לאנשים עם שאלות מעניינות (נתוני הכנסת, תאונות דרכים, תחבורה ציבורית, השקעות של גופים מוסדיים בשוק ההון, תקציבי רשויות מקומיות, מחירים של מצרכים ברשתות מזון). כן, אפשר לעשות machine learning, ניתוח טקסט וכל מה שרוצים, אבל אתם צריכים לחשוב על הרעיונות.

פנסיה פתוחה – מומחי שוק ההון

עיצוב גרפי ואנימציה – אינפוגרפיקות עם נתוני מהפרוייקטים, עיצוב חומרים של העמותה (ניזלטרים, ברושורים, הזמנות לאירועים)

עריכת וידאו – וגם צילום, בימוי וכל מה שמסביב

עריכת סאונד – לעשות אפקטים מגניבים בפודקסט שלנו

כתיבה –  לכתוב פוסטים וכתבות על כל המתרחש בעולם המידע הפתוח – סקירות של דיונים בוועדת השקיפות, סיפורים שהפרוייקטים שלנו מגלים, חדשות וחידושים בממשל פתוח וטכנולוגיה אזרחית.

תרגום לאנגלית, ערבית, רוסית

למה כדאי לי להתנדב?

כי יש פה אחלה אנשים, וגם מקצוענים מהשורה הראשונה. כי יש פה פרוייקטים מגניבים שעושים שינוי אמיתי בעולם. וכי פה תוכלו ללמוד את כל מה שאפשר לעשות עם מידע ציבורי פתוח, ואת כל הדרכים בהם אפשר להביא לשקיפות שלטונית באמצעות טכנולוגיה.

למה לא כדאי לי להתנדב?

כי לעבוד אחרי שעות העבודה זה לא פשוט, ומצריך דבקות אמיתית במשימה. כי חשוב להגיע כל שבוע, גם כשתצטרכו להתעכב במשרד, ולא לשכוח לחזור גם אחרי שתצאו לחופשה. אבל המתנדבים שלנו מספרים שזה שווה את זה 🙂

האם יש לנו גם משרות בשכר?

לסדנא יש צוות שכיר מצומצם שמנהל את העמותה ועושה דברים שמחייבים זמינות, מחוייבות, אחריות ועמידה בלוחות זמנים שלא ניתן להבטיח בעבודה עם מתנדבים. אנחנו דואגות לארגון מפגשי הפיתוח, ניהול המדיה החברתית ומשלוח הניוזלטרים, עבודה עם התקשורת, שיתופי פעולה עם ארגונים אחרים, עבודה מול גורמי הממשל, הדרכות והרצאות על מידע ציבורי פתוח, תחזוקת השרתים והתמיכה הטכנית לאתרי הסדנא, גיוס משאבים, מענה לפניות, קליטת מתנדבים חדשים ועוד ועוד. הצוות מונה 3.5 אנשים – מנכ”לית, מנהלת כספים ומנהלת קהילה במשרה מלאה, ולצידן דובר, DevOps באחוזי משרה מצומצמים. כמו בפרוייקטים מיוחדים שמקבלים מימון ייעודי אנחנו מגייסים רכזי פרוייקטים ובעלות תפקידים אחרים בתשלום לתקופה הפרוייקט.

איך מתחילים?

 1. מלאו את שאלון ההכרות. רכזת הקהילה תיצור איתכם קשר ותסייע לכם לבחור פרוייקט.
 2. אם אתם מתנדבי תוכן, דלגו על הסעיף הזה. אם אתן כותבות קוד, התקינו את הפרוייקט שבחרתן לפי ההוראות בגיטהאב והכירו את המשימות לפני ההגעה למפגש הראשון. זה נכון שבשלב הזה עוד לא החלטתם לאיזה פרוייקט להצטרף ואם בכלל מתאים לכם להתנדב. אבל הצעד הזה הוא קריטי לצורך תיאום ציפיות – הערכה של רמת הקושי של הפרוייקט והעניין שלכם במשימות מצדכם, והערכה של הרצינות שלכם מצידינו. גם מובילי הפרוייקטים שלנו הם מתנדבים וזמנם מוגבל. הם יסבירו לכם בשמחה על הפרוייקט, בתנאי שעשיתם שיעורי בית.
 3. תגיעו להרצאת מבוא למתנדבים חדשים שמעבירה רכז הקהילה, המתקיימת אחת לחודש בקמפוס תל אביב (התאריך מתפרסם בעמוד הראשי), שם תוכלו להכיר את הסדנא ולהתחבר לצוות. ההרצאה פתוחה לקהל הרחב. תמיד אפשר לבוא עם החבר או הבן-דוד. אך אם אתם רוצים לשוחח ישירות עם הצוותים, קראו שוב את סעיף 2.

העבודה בסדנא היא מאוד עצמאית, על אף שיש צוות ומפגשים ומשימות בגיטהאב. זה דורש הרבה עניין, יכולת למידה עצמאית ובעיקר ראש גדול. כדאי שיהיה לכם נסיון מעשי מסויים באחד התחומים שלמעלה (מעבר לקורס באוניברסיטה או בקורסרה), ולפחות ערב בשבוע שתוכלו להקדיש להתנדבות, כדי ליצור חוויה משמעותית ויכולת לתרום לפרוייקט.

יש לי רעיון לפרוייקט חדש

קראו כאן

אני רוצה להקים פרוייקט מידע פתוח בשיתוף עם ארגון חברתי אחר ולהוביל אותו טכנולוגית

אנחנו מקדמות שיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים, בעלי מומחיות בתחום פעילות מסויים (למשל סביבה, תחבורה, חינוך וכו’)  ויודעים להגיד איזה מידע חשוב להנגיש בתחום, ואילו שאלות מעניין לשאול. הסדנא מצידה יודעת להביא את המומחיות הטכנולוגית והנסיון בהקמת פרוייקטי מידע פתוח בקוד פתוח. לדוגמה יש לנו שיתוף פעולה מוצלח עם ארגון “15 דקות – צרכני תחבורה ציבורית”, במסגרתו מנתחי נתונים של הסדנא בודקים את ההתאמה של לו”ז אוטובוסים ללו”ז של רכבות, ופעילי “15 דקות” יודעים להשתמש בנתונים אלה כדי לקדם את “קו רציף” -הפרוייקט של משרד התחבורה  לשילוב בין אמצעי תחבורה ציבורית.

הנתונים יכולים להיות נתונים שהארגון אסף בעצמו במהלך שנות הפעילות (למשל תיעוד של מקרי אלימות בתחום מסויים שלא מדווחים למשטרה, תיעוד מאבקים עירוניים בתחום הדיור) או נתונים פתוחים של רשות/משרד ממשלתי כלשהו שהארגון יודע שהם מעניינים וחשובים (נתוני פשיעה של המשטרה, נתוני זיהום אוויר) בין אם הרשות כבר מפרסמת אותם באופן פתוח או שנדרש להגיש בקשת חופש מידע כדי לקבל אותם, וכל עוד אלה לא נתונים המכילים מידע פרטי רגיש. הארגון מביא את ההתמצאות בתחום התוכן וההבנה איזה מידע הוא אכן חשוב ומעניין, על אילו שאלות חשובות ומעניינות אפשר לענות מתוך הנתונים, וכיצד להשתמש בתשובות האלה כדי לקדם את העשייה של הארגון. אנחנו נעזור לקבל החלטה אם כדאי לפתח אפליקציה עם ממשק אינטרקטיבי או להסתפק במאגר נתונים שניתן לתשאל ולהוציא ממנו תובנות מספריות. להגדיר את המשתמשים של אפליקציה כזאת ואת הצרכים שלהם, או לייצר אינפוגרפיקה להנגשת התוצאות המספריות היבשות. אנחנו גם נתחזק את הדאטהבייס או את האפליקציה לאורך זמן ונעזור לעדכן את הנתונים באופן תקופתי. הארגון השותף צריך להביא את הלמה – החזון והמטרה, אנחנו נביא את האיך.

מכירים ארגון חברתי שאתם רוצים לעבוד איתו על הנגשה וניתוח נתונים? אתם בקיאים בתחום מסויים ויש מאגר נתונים שבוער לכם לתשאל?  כתבו לנו

האם אפשר לעשות פרוייקט גמר בסדנא?

אפשר. כל עוד הוא עוסק במידע ציבורי פתוח והקוד שלו יהיה פתוח. יש לכם רעיונות? דברו איתנו.

אני רוצה להשתמש בקוד שלכם, להתממשק ל-API של אחד הפרוייקטים או להשתמש בדאטה

כל הקוד שלנו פתוח ונמצא בגיטהאב, מזלגו חופשי. חפשו מידע לגבי API ונתונים להורדה בדפי הפרוייקטים.

נתוני התקציב זמינים לתשאול ב-re:dash