סטולמן: דור מזויין משתמש במיחשוב ענן

“אולי עכשיו מעונן… אנחנו דור מזויין” – אביב גפן
עיתון הגארדיאן הבריטי פרסם ראיון נוסף עם ריצ’רד סטולמן, פעיל למען תוכנה חופשית, האקר, ומתכנת מחשבים אשר בעבר התבטא בחריפות נגד מיחשוב ענן והסכנות בו. סטולמן חושב שאיכסון נתונים בענן הוא בלתי אחראי.
ריצ’רד סטולמן, מודאג מאוד מChromeOS מערכת ההפעלה החדשה של גוגל. מערכת ההפעלה מבוססת על גנו/לינוקס ונועדה לאחסן מינימום נתונים על המחשב האישי או על החומרה המקומית. במקום איכסון מקומי, המערכת מסתמכת על הענן של גוגל, חיבור נתונים ישירות לשרתי גוגל של שרתים, אשר נמצאים במיקומים ידועים, כדי לאחסן מסמכים, מידע ופרטים נוספים.
סטולמן מציין: “בארה”ב, אתה גם מאבד את הזכויות החוקיות כשאתה מאכסן נתונים במחשבים של החברה במקום על השרתים שלך. המשטרה צריכה להגיש לך צו חיפוש כדי לקבל את הנתונים ממך, אבל אם הם מאוחסנים בשרת של החברה, המשטרה יכולה לקבל את זה בלי להראות לך משהו, הם גם לא חייבים לתת לחברה המארחת את המידע שלך צו חיפוש.”
ספקי מחשוב הענן היו במוקד הדיון אודות גבולות חופש הביטוי. אמזון הסירה את התוכן של אתר Wikileaks משרתי EC2 שירות מחשוב הענן שלה, בטענה כי אתר הדלפות הפרו את התנאים שלו. אמזון לא הציעה לאתר ויקיליקס אפשרות לדון בהפרות.
סטולמן: “הייתי אומר שהבעיה היא באופי העבודה שמערכת ההפעלה ChromeOS נועדה לעשות. כלומר, הם ממליצים לך לשמור את הנתונים במקום אחר, ולעשות המחשוב שלך במקום אחר, במקום לעשות את זה במחשב שלך.”
3 תגובות
 1. Eitan Burcat
  Eitan Burcat אומר:

  כותרת קצת מטעה.
  הוא לא נגד מחשוב ענן באופן כללי, אלא הוא נגד לתת לחברות אחרות גישה ושליטה על הנתונים שלך.
  יש הבדל מהותי.
  אם את הנתונים אני מחזיק בענן, מוצפנים, כך שאך ורק לי יש גישה אליהם – זה יכול להיות יותר בטוח אפילו מאשר להחזיק אותם אצלי בבית.
  למשל ההבדל בין Diaspora ל Facebook
  תחזיק את הנתונים בענן, אבל תשמור עליהם עם מפתח משלך.

  Reply
 2. daonb
  daonb אומר:

  מעניין מתי מחשב מסוים נחשב למחשב *שלי*. האם המיקום הפיזי שלו צריך להיות אצלי בבית, או שמספיק שהוא בבעלותי.

  ובקשר למפתחות הצפנה זו שאלה מעניינת – האם גוגל נותנת לי לשמור מפתח הצפנה חזק מספיק ב ChormeOS? 

  Reply
 3. gywst
  gywst אומר:

  אכן הכותרת הכותרת לא מדוייקת. זה לא משנה אם יש לך מפתח מספיק חזק, אלא האם יש לשירותי הביטחון דלת אחורית… 🙂

  Reply

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *