סיכום האקתון סתיו 2014

IMG_7738

השמועה אומרת שהיה לנו ההאקתון לא רע בכלל. היינו רבים וטובים. מילאנו את קמפוס גוגל על גדותיו על שני אולמות ההרצאות שלו, וגם בלול ישבנו כתף אל כתף. תודה לכל המשתתפות והמשתתפים שבאתם ועשיתם, שהייתם חלק מסוף השבוע מעורר השראה הזה שבו עשינו יחד עוד צעד גדול לסדנא וצעד ענק לשקיפות. תודה מיוחדת על העזרה והתמיכה לנועם קסטל; לדפנה שזף, טלי בן ארויה וטל שניידר המרצות; לאום ח’ליפה וקונדיטוריית לנצ’נר שהאכילו אותנו מכל הלב, ולדנה ניצני שהפעילה את הילדים. תודה לכל מי שעזר לסחוב ולסדר. עוד תודה ל-WIX על החסות, לגוגל קמפוס ול- lool ventures על האירוח ול-Uber על הסעת ההמונים.

עכשיו כשהאדרנלין מתחיל לאט לאט להתפוגג אני תופסת רגע של נחת כדי לכתוב פוסט סיכום על כווווול מה שעברנו.

קודם כל העבודה המשותפת שלנו עם she codes נשאה פירות. זכינו לראות כמה וכמה מתכנתות חדשות, ואף, לראשונה בהיסטוריה של הסדנא, מובילת פרויקט אישה (רויטל יוזמת פרוייקט מיגור ההטרדות המיניות). כמו כן, אירחנו שלוש מרצות נפלאות שהכניסו אג׳נדה מגדרית לשלושת התחומים שהסדנא חולשת עליהם. טלי בן ארויה, ה-CTO של she codes, דיברה על תקרות הזכוכית שנשים מתנגשות בהן בתעשיית ההיי-טק. היא הסבירה כיצד בכל שלב בחיינו החל מהגן דרך בבית הספר, הצבא, האוניברסיטה ומקום העבודה, ילדות, נערות ונשים מוסללות החוצה מהתחומים הטכנולוגים, ומה כוחם של סטראוטיפים מגדריים ולחצים חברתיים בתהליך זה. דפנה שזף העבירה לנו קורס פייתון מצויין שמשך הרבה מתנדבות ומתנדבים חדשים. בהמשך שמענו את טל שניידר שדיברה על התפקיד שמשחק המגדר בפוליטיקה המפלגתית ובייצוג (החסר) של הנשים בכנסת. היא סיפרה לנו כיצד מרבית המפלגות מתעלמות מקהל הבוחרות וכיצד השריון במפלגות מייצר מצב מובנה שגורם לחברות כנסת להתחרות אחת בשנייה במקום לפעול מתוך סולידריות.

מעבר לנוכחות והייצוג, כייאה לסדנא, הנושא המגדרי מצא את דרכו גם לקוד. בני התחיל לפתח פיצ’ר לכנסת פתוחה שיאפשר לעקוב אחרי נוכחות הח”כים בוועדות לפי מפתח מגדרי וכך לבחון אם קיים הבדל בתחומי עניין בן חברי וחברות הכנסת.

החשמבירים האלו קיטור והציגו התקדמות יפה בשלל משימות.

כנסת פתוחה: תכנון הוספת היומן האישי של ח”כים לאתר.

פותחים את התקציב: הצוות התרחב משמעותית בהאקתון. דברים מרכזיים שנעשו: חיבור בין סעיפים תקציביים ישנים וחדשים, שיאפשר לתת זווית היסטורית מדויקת יותר, כמעט הסתיימה. גל והדר תחילו לאפיין ולעצב את האופן בו אנחנו מציגים את ההעברות התקציביות מבחינה תוכנית. העבודה על הניוזלטר כמעט הסתיימה, ואבני הדרך הבאות הן אפיון של עמודי ארכיון ההעברות, כמו גם ההעברות המונחות על השולחן הוועדה. רחל, דרור וברוכי התחילו לחקור את נושא הכנסות המדינה, ועובדים על מציאת דרך להציגו באתר. אדם כתב API לאירועים על הטיימליין של התקציב. ברוכי אסף את כל תמונות חברי הכנסת לדורותיהם והעביר אותם באלגוריתם זיהוי פנים כדי לחתוך את התמונות בצורה שתחשוף את פרצופיהם האמיתיים. מושון עיצב כותר חדש לדפים שגם כולל את ההיררכיה של הסעיפים וכתב לזה CSS ו-HTML. אורי הטמיע את הדברים כתוכן דינמי. החלה גם עבודת עיצוב על הדף הראשי. יעל עבדה על הקוד לסידור טבלת ההעברות. סער, עומר ואורי עבדו על נושא התקשרויות המדינה עם ספקים.

תקציב מקומי הפתוח:הצוות הגיע להאקתון עם קובץ טרי עם הנתונים הכלליים של התקציב של כל הרשויות בארץ משנת 2005 עד שנת 2012. במהלך ההאקתון נכתב קוד להמרה של הקבצים מפורמט CSV לאקסל וכעת נותר רק לטעון את הנתונים למערכת. כשזה יקרה אפשר יהיה לעשות כל מיני השוואות מעניינות כמו השוואה בין ההשקעה של רשויות באותו סדר גודל של הכנסה בתחומי רווחה שונים וכו’. כמו כן, התחילה העבודה על שיפור הממשק של דף הבית, ושיפור התשתיות הזמינות למתנדבים חדשים, כגון תיעוד טוב יותר וסביבת Vagrant שתשחרר מתנדבים מהצורך להתקין סביבת פיתוח ייעודית על מחשב שלהם.

תב״ע פתוחה: הצוות התחיל לעבוד על מיני-פרויקט של יצירת מפה מבוססת רשיון פתוח שתוכל לשמש לאתרי הסדנא ולגורמים אחרים. במצב הקיים אפשר להשתמש במפות גוגל, שאינן פתוחות, במפות OpenStreetMap שהן פתוחות אבל אינן איכותיות, או בספקים אחרים בתשלום. מטרת הפרוייקט היא להציע מפה חינמית, איכותית ומבוססת מידע פתוח. בנוסף הוקם צוות שיהיה אחראי לעבודה מול גורמי ממשל. בכוונתו לפנות לרשויות מקומיות כדי להציע להן להקים אתרי תב״ע פתוחה משלהן. נראה שיש מוכנות מצד הרשויות לעבוד איתנו.

פנסיה פתוחה:הצוות עבד על הוספת רבעון שני של 2014 ל-7 קרנות הפנסיה הגדולות. נכתבה תוכנה לעדכון קל של קישורים. הוצאו סכומים סיכומיים ברמת קופות של 31/3/2014 מגמל/פנסיה/ביטוח-נט. נעשות בדיקות בהן הושוו סך כל הסכומים בקרנות לעומת גמל/פנסיה/ביטוח-נט. נעשה תיקון שמות ענפים + קישור בין חברות לענפים. בוצעו תיקוני באגים במערכת. ולבסוף התחילה העבודה על שיפור הדף הראשי הדף הראשי.

ספר החוקים הפתוח: הצוות סיים את מחסן הנתונים – מערכת שאוספת את המידע על ה”רשומות” (חוברות החוק) מאתר הכנסת ומאתר משרד המשפטים. התחילה העבודה על קישור העדכונים לחוק אל החוברת המתאימה ברשומות. ועל תמיכה בפורמט akomantoso (פורמט XML סטנדרטי לחוקים), כך שיהיה בהמשך קל (יחסית) לייצא את הטקסטים לפורמטים שונים. מתנדבי התוכן הוסיפו ארבעה חוקים חדשים לאתר.

תביא ת’דאטה:  הצוות התקדם יפה בתרגום מערכת ה- CKAN.

רכבת פתוחה: הצוות עבד על ניתוח הנתונים של הרכבת. הוא יצר טבלה ל Tripב- DB כך שכעת ניתן לעשות חלוקה למסלולים, ועדכן את ה-FLOW של הפרסינג. כמו כן יוצר דף שמדגים שימוש בנתונים ע”מ לענות על שאלה של משתמש: אם בהנתן יום/ימים בשבוע, נוסע עלה על רכבת שיוצאת מתחנה א’ בטווח שעות מסוים, מה אפשר להגיד על ההגעה שלו לתחנה ב’.אינפוגרפיקה חדשה מסבירה את הפער בין כמות האיחורים לתחנת הסיום (מדד הרכבת) לכמות האיחורים לתחנת ביניים כלשהי.

ANYWAY: נעשתה אופטימיזציה על מסד הנתונים וכעת 60,000 התאונות שמתווספות מדי שנה נטענות מהר יותר על המפה. נעשתה עבודת איסוף של חומר הקשור בתאונות דרכים מאתרי חדשות שישולב בעתיד. נטען מידע שהולך 7 שנים אחורה לתוך המערכת ונעשו שיפורים עיצובים. ההשקה מתקרבת.

מיגור הטרדה מינית: החשמביר הראשון בהובלה נשית נולד. בעקבות הפרזנטציה הוא זכה לשפע פניות והצעות לעזרה, בין אם על ידי חיבור לאנשי מקצוע אחרים שיכולים לייעץ כיצד להתגבר על מכשולים, ובין אם על ידי שיתוף במקרים דומים שהם התמודדו אתם. כמו כן התחיל להתגבש צוות עבודה.

קוטרלס: באתר קיימת חנות קופונים שמאפשרת למשתתפים רכישת פרסים תמורת נקודות אתריות בשם MemeCache שמקבלים בזכות רישום פעילויות של שיתוף פעולה. (קיום הבטחות, תגובות, הצבעות, צפיות ועוד). בהאקתון התחיל מבצע ראשון של חנות הפרסים הציבורית. תוקף המבצע הוא לחודש בלבד. הרעיון הוא להתחיל לגבש קהילת משתמשים מקרב ה”אליטה החדשה” של המשתמשים שהרויחו עד עכשיו מספיק MemeCache.

 

כמו כן  נועם ועידו עדכנו את נתוני 2014 עבור ישראל בסקר המידע הפתוח הגלובלי של ה- OK.

 

בשבילי הפקת האירוע הזה הייתה טקס חניכה ועכשיו אני באמת מרגישה חלק מהסדנא.

להתראות ביום שני!

מרי

2 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *