כתבה ב”הארץ” על המאמצים ל”פתיחת” הפרוטוקולים וההצבעות של ועדת השרים לענייני חקיקה.

היום (6.7.2012) פורסמה ב”הארץ” כתבה על חוסר השקיפות ב”ועדת השרים לענייני חקיקה”, ועדת השרים לחיסול החקיקה || שקט, כאן פוסלים חוקים (יהונתן ליס). בכתבה המומלצת לקריאה מוסבר התפקיד של הועדה, אופן הפעילות שלה, מרואיינים ח”כים (יריב לוין ואורלי לוי-אבקסיס. דרך אגב, דווקא חברי כנסת מהקואליציה) שמביעים את חוסר שביעות רצונם מכך שהשרים יכולים למנוע חקיקת חוקים מבלי לחשוף את עצמם.

לפני שנים הבנו ב”כנסת פתוחה” שחלק גדול מהמשחק בתהליך החקיקה הוא בכלל לא בכנסת, אלא בממשלה. כיוון שהועדה היא שמחליטה איך תצביע הקואליציה לגבי כל הצעת חוק, ולקואליציה מעצם טבעה יש יותר חברי כנסת, ועדת השרים היא שתקבע בפועל האם חוק יעבור או לא. על מנת להשלים את עבודת חשיפת הידע הציבורי של החקיקה החלנו לפעול לחשיפת הפרוטוקולים, ההצבעות, והנימוקים בועדת השרים. שיתוף פעולה עם תנועות אחרות, כמו גם הכתבה שפורסמה היום הן חלק מהפעילות בנושא. יש לציין, שהשר היחיד החבר בועדת השרים ותומך בשקיפות שלה, הוא השר מיכאל איתן. חלק מחברי הועדה, בהיותם חברי אופוזיציה הציעו הצעות חוק למען שקיפות הועדה, ובהיותם חברים בה, לא תמכו בהצעות כאלה.

מתוך הכתבה:

“באחרונה שלושה ארגונים – התנועה לחופש המידע, הסדנה לידע ציבורי והמשמר החברתי – לקחו על עצמם לנהל מאבק להגדלת השקיפות בוועדה. הם פנו ללשכת ראש הממשלה בדרישה לקבל פרוטוקולים שהפיקה הוועדה ולהפתעתם גם קיבלו אותם. אלא שהפרוטוקולים עצמם דלילים ולא חושפים כיצד הצביע כל אחד מהשרים או מה אמר בדיון. עם זאת, עיון בפרוטוקולים מגלה לראשונה מי נכחו בדיונים וכמה תמכו בכל אחת מהצעות החוק – מבלי לציין את שמות השרים. בנוסף, ניתנים – לראשונה – נימוקים בסיסיים להחלטות שהתקבלו סביב הצעות החוק השונות. כעת שוקלים שלושת הארגונים פנייה לערכאה משפטית שתביא לחיוב הוועדה בפרסום פרטים אלה לציבור.”

 הצעות חוק שתויגו בנושא “ועדת השרים לענייני חקיקה”.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *